• 10 lipca 2020
  • Imieniny:  Sylwany, Witalisa, Antoniego

Po raz 20. w Zespole Szkół Ekonomicznych w Gorlicach został rozegrany Powiatowy Konkurs Teatralno – Recytatorski im. Jana Pawła II. Recytatorską potyczkę stoczyło 6 uczniów, zwycięzca została Magdalena Kozieł z LO w Bieczu. Po raz 20. w Zespole Szkół Ekonomicznych w Gorlicach został rozegrany Powiatowy Konkurs Teatralno – Recytatorski im. Jana Pawła II. Recytatorską potyczkę stoczyło 6 uczniów, zwycięzca została Magdalena Kozieł z LO w Bieczu. 

Recytacja wierszy, występy teatralne pozwalają młodzieży na obcowanie ze słowem mówionym, przełamują bariery wstydu przed wystąpieniami publicznymi i co istotne, są bardzo przydatne w życiu dorosłym, dając możliwość swobodnej, pozbawionej zdenerwowania, wypowiedzi. Konkurs odbywa się w dwóch etapach - późną jesienią recytacja, a wczesną wiosną spotykają się szkolne zespoły teatralne. W obydwu konkursach uwzględniona jest twórczość Jana Pawła II, a także dzieła autorów ujętych w programie nauczania szkół ponadgimnazjalnych.
Do konkursu w kategorii „Recytacja” zgłosiło się 6 uczniów ze szkół: ZS Nr 1 w Gorlicach, ZSE w Gorlicach, ZST w Gorlicach i LO w Bieczu.
Oceniało ich jury w składzie: Dominika Jodłowska – Kubala - przewodnicząca, Joanna Kalisz-Dziki i Sławomir Janas.
Jurorzy zwracali uwagę na poprawność dykcji i akcentu, ekspresję słowa i ogólny wyraz artystyczny oraz opanowanie pamięciowe tekstu. Recytatorzy mieli maksymalnie 8 minut na prezentację. Po przesłuchaniach, w czasie kiedy obradowało jury, publiczności przedstawiony został  program słowno-muzyczny poświęcony twórczości zmarłego 15 lat temu polskiego barda – Jacka Kaczmarskiego.

Patronująca wydarzeniu Starosta Gorlicki Maria Gubała podkreślała, że : z nieukrywaną satysfakcją i dumą przyjdzie mi wręczać Wam nagrody za udział w Konkursie. Jesteście młodzi, zdolni i macie pasję. To godne pochwały. Jak powiedział Stefan Żeromski „poezja to szczery głos duszy ludzkiej”,Wy w wyjątkowy sposób potraficie go przekazać. Widać, że bez reszty poświęcacie się temu, co sprawia Wam radość i daje szczęście.
W wystąpieniu starosta podziękowała również pomysłodawcy konkursu Stanisławowi Bystrowiczowi oraz jurorom i organizatorom za przygotowanie całego przedsięwzięcia.
Fundatorem nagród był Zarząd Powiatu Gorlickiego.

Zwycięzcami konkursu zostali:
I miejsce – Magdalena Kozieł – LO w Bieczu (opiekun Anna Juruś)  za recytację wiersza K. Wojtyły „Pieśń o słońcu niewyczerpanym” i fragmentu powieści M. Kuncewiczowej „Cudzoziemka”.
II miejsce Julia Filus – ZS Nr 1 w Gorlicach (opiekun Maria Piotrowska) za recytację wiersza W. Broniewskiego „Żydom polskim” oraz fragmentu homilii Jana Pawła II wygłoszonego w czasie Litrugii Słowa skierowanej do młodzieży zgromadzonej na Westerplatte 12.06.1987 r.
III miejsce Patrycja Praszałek ZSE w Gorlicach (opiekun Waldemar Skwarczewski) za recytację wiersza K. Wojtyły „Miłość mi wszystko wyjaśnia” i fragmentu prozy G. Herlinga „Inny świat”.

More Joomla Extensions

POWIAT GORLICKI TO:

110000 MIESZKAŃCÓW
996 KM2 POWIERZCHNI
37 PROJEKTÓW EU
STAROSTWO POWIATOWE W GORLICACH

ul. Biecka 3, 38-300 Gorlice
woj. małopolskie
www.powiatgorlicki.pl
tel.: (018) 353 53 80
fax: (018) 353 75 45
starostwo@powiatgorlicki.pl

Godziny pracy:

Poniedziałek - piątek 7.30 - 15.30

GORLICE

49°39'44.9"N 21°09'39.4"E