26 listopada br.  w Krakowie odbyła się V Małopolska Konferencja dotycząca „Międzyinstytucjonalnej współpracy w obszarze osób z niepełnosprawnościami”.

Ponad 170 uczestników konferencji powitała Marta Mordarska – dyrektor Małopolskiego Oddziału PFRON. W trakcie spotkania poruszane były tematy stanowiące istotny element w tworzeniu i sprawnym funkcjonowaniu systemu wsparcia osób z niepełnosprawnościami w województwie małopolskim. W wydarzeniu uczestniczyli liczni przedstawiciele samorządu terytorialnego, przedstawiciele PCPRów,  gminnych i miejskich ośrodków pomocy społecznej, organizacji pozarządowych, warsztatów terapii zajęciowej oraz wielu partnerów Oddziału takich jak ZUS i WUP. Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Gorlicach reprezentowała Nadzieja Kupiec – Kierownik Zespołu realizującego zadania na rzecz osób z niepełnosprawnością.

W pierwszej części konferencji dedykowanej wszystkim uczestnikom, dyrektor Marta Mordarska przybliżyła kluczowe działania Oddziału Małopolskiego PFRON oraz omówiła realizację zadań i programów skierowanych do jednostek samorządu  terytorialnego, organizacji pozarządowych, pracodawców i indywidualnych osób z niepełnosprawnościami. Wystąpienie było wprowadzeniem do dalszych rozważań na temat istotnych zmian w programach „Aktywny Samorząd” i „Stabilne zatrudnienie” oraz nowych obszarach wsparcia w „Programie wyrównywania różnić między regionami III”. Joanna Długokęcka – przedstawiciel biura PFRON opowiedziała o modelu kompleksowej rehabilitacji jako nowym rozwiązaniu w polskim systemie zabezpieczenia społecznego.

Wszyscy zaproszeni goście mieli okazję wysłuchania wykładów prelegentów zaproszonych przez Oddział PFRON. Wykładowcy podzielili się informacjami na temat podejmowanych działań na rzecz wsparcia osób z niepełnosprawnościami. Prof. dr hab. Roman Maciej Kalina oraz dr n. o zdr. Bartłomiej Gąsienica-Walczak opowiedzieli o innowacyjnej ofercie dla obszarów edukacji i zatrudniania – instruktorze-asystencie diagnostyki, profilaktyki i terapii niepełnosprawności. Jacek Kowalczyk – Dyrektor Wydziału Polityki Społecznej Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego przybliżył nowe działania podejmowane przez MUW i omówił współpracę z jednostkami samorządu na szczeblu powiatowym i gminnym.  Pierwszą część konferencji zakończyła prelekcja Pauliny Surman – p.o. Zastępcy Dyrektora Departamentu Rodziny, Zdrowia i Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego. Wykład dotyczył dofinansowania obiektów służących rehabilitacji w związku z potrzebami osób niepełnosprawnych.

Podczas drugiej części konferencji goście zostali zaproszeni na trzy panele tematyczne. Przedstawiciele gmin wysłuchali prelekcji m.in. na temat Systemu Obsługi Wsparcia – nowoczesnej platformie wspierającej działania na rzecz osób z niepełnosprawnością, staży zawodowych finansowanych ze środków PFRON oraz projektowaniu działań służących osobom z niepełnosprawnościami w zakresie likwidacji barier.
Panel dedykowany przedstawicielom Powiatów dotyczył wsparcia dla osób z dysfunkcją narządu słuchu i szansy na pracę lub naukę w oparciu o dofinansowanie do specjalistycznych protez oraz wózków o napędzie elektrycznym.
Trzeci panel dla WTZ był okazją do rozmów na temat przeciwdziałania degradacji infrastruktury istniejących warsztatów terapii zajęciowej i programu PFRON „Zajęcia Klubowe WTZ”.
Podczas konferencji dostępne były stoiska informacyjne dot. m. in. Programu „Aktywny Samorząd” oraz wsparcia zatrudniania osób z niepełnosprawnościami przygotowane przez Oddział Małopolski PFRON oraz Wojewódzki Urząd Pracy. Wydarzeniu towarzyszyła również wystawa wybranych prac z etapu wojewódzkiego XVII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego Sztuka Osób Niepełnosprawnych pn. „Podróże moich marzeń”. Więcej informacji TUTAJ.
Źródło: Oddział Małopolski PFRON

Joomla Extensions